۰
رییس سازمان غذا و دارو هم تاکید کرد:

هنوز هیچ ابلاغیه ای مبنی بر کمک 500 میلیون دلاری به دستمان نرسیده است

صادرات دارو و تجهیزات پزشکی بدون مجوز وزارت بهداشت ممنوع شد
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب : ۲۷۸۲
هنوز هیچ ابلاغیه ای مبنی بر کمک 500 میلیون دلاری به دستمان نرسیده است
سالم خبر : 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی اگر چه قرار است گره از مشکلات بخش دارو و تجهیزات پزشکی را باز کند اما متولیان بهداشت و درمان در اظهارات خود عنوان می کنند که هنوز هیچ ابلاغیه ای مبنی بر پرداخت این پول دریافت نکرده اند.

وزیر بهداشت و درمان در پاسخ به سوال خبرنگار سالم خبر چندی پیش اعلام کرد که هنوز هیچ ابلاغیه ای تحت این عنوان دریافت نکرده است.
ضمن آنکه یکی از مسوولان سازمان غذا و دارو نیز در پاسخ به این سوال سالم خبر عنوان کرد که به جز سخنان معاون اول ریاست جمهوری در این باره مدرکی دال بر کمک 500 میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی برای کمک به صنعت دارو و تجهیزات پزشکی موجود نمی باشد و کسی رویت نکرده است.

امروز نیز رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد که هنوز این مبلغ ابلاغ نشده است. این درحالیست که برخی از صاحبان صنایع دارویی کشور در فکر تدوین برنامه ای مدون برای هزینه ی این مبلغ هستند و برخی دیگر از نبود برنامه برای خرج این پول گلایه ها دارند.

غلامرضا اصغری در پاسخ به این سوال تنها به اظهار این جمله اکتفا کرد که هنوز ابلاغیه ای در کار نیست پس بنابراین هنوز پولی به دست نیامده است که به بخش صنعت دارویی تزریق شود.

رییس سازمان غذا و دارو به ایرنا همچنین گفت: صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از این به بعد منوط به اخذ مجوز از وزارت بهداشت و این سازمان است و پس از بررسی های مورد به مورد این مجوزها در صورت نبود کمبود داخلی اعطا می شود.
 
اصغری افزود: امکان صادرات دارو و تجهیزات پزشکی مورد به مورد متفاوت است و اگر کمبود داخلی در آن زمینه نداشته باشیم می تواند صادرات صورت بگیرد اما در غیر این صورت اجازه صادرات ندارند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر آمار دقیقی از کمبودهای دارویی در دست نیست اما تمام داروها و تجهیزات پزشکی صادراتی مورد به مورد بررسی می شوند و اگر کمبودی در آن زمینه وجود داشت، نمی توانند صادر شوند.

وی گفت: در راستای تقویت تولید داخل داروها، علاوه بر الزام اخذ مجوز برای صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به افزایش خطوط تولید داروهای داخلی اقدام می کنیم.

موجودی مواد اولیه دارویی تا یکسال تضمین شده

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در نخستین گام نیز خطوط تولید برخی داروهای بیوتکنولوژی و داروهای مربوط به سرطان، پنجم آذر امسال به بهره برداری خواهد رسید.

اصغری ادامه داد: افزایش خطوط تولید داخل دارو متناسب با نیاز کشور خواهد بود؛ درباره تامین مواد اولیه آنها نیز نگرانی وجود ندارد چرا که نیمی از مواد اولیه داخل کشور تولید می شوند و نیم دیگر که وارداتی است به اندازه یک سال موجودی داریم و تمام شرایط مانند زمان عادی است.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره تحریم های اعمال شده اخیر علیه ایران نیز اظهار داشت: دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی از این تحریم ها مستثنی هستند و راه های جانبی نیز برای انتقال پول جهت تامین دارو وجود دارد بنابراین مشکلی در این زمینه به وجود نمی آید و مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند.

اصغری گفت: قیمت دارو از ابتدای سال تاکنون با توجه به افزایش قیمت ها، به طور میانگین 12 درصد افزایش داشته است.
 
کد مطلب : ۲۷۸۲
نام شما

آدرس ايميل شما