۱
در گفت و گو با عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران و دبیر انجمن صنعت پخش ایران:

شورای عالی داروخانه های ایران به برخی شرکت های پخش دارویی کارت زرد داد

تاریخ انتشار :
شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب : ۲۳۷۰
شورای عالی داروخانه های ایران به برخی شرکت های پخش دارویی کارت زرد داد
سالم خبر: شورای عالی داروخانه های ایران براساس اطلاعیه ای اعلام کرد که موسسان داروخانه ها به چهار شرکت پخش کارت زرد دادند. در این اطلاعیه آمده است : تا وقتی که وضعیت تعامل با شرکت های پخش آدورا طب، شفا اراد، رازی و بهستان پخش بهبود پیدا نکند خرید داروخانه ها از این شرکت ها کاملا محدود به اقلام نایاب و سهمیه ای خواهد شد و در ازای آن خرید انباری و ذخیره ای از شرکت های خوش رفتار  انجام خواهد گرفت.

به گزارش سالم خبر، همچنین در ادامه این اطلاعیه آمده است که شورای عالی داروخانه های ایران،  نظارت های شدید بر سهمیه بندی ها و توزیع عادلانه و انعکاس موارد مغایر با آیین نامه شرکت های توزیع به مراجع نظارتی را خواستار است.

رهبر مژدهی آذر، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران در این باره به سالم خبر گفت: در حال حاضر داروخانه ها با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه هستند و روز به روز بر مشکلات آنها افزوده می شود. هم اکنون افزایش قیمت دارو نسبت به افزایش نرخ
دلار و سایر اقلام مصرفی مردم بسیار ناچیز است و همین مساله بعد اقتصادی داروخانه ها را به شدت تحت شعاع خود قرار داده است.

وی افزود: در شرایطی که بقیه اصناف می توانند با افزایش قیمت اجناس قابل عرضه خود، قدرت خرید و نقدینگی شان را با شرایط روز اقتصادی تطبیق دهند، اما برای داروخانه این امکان میسر نیست و با ثابت ماندن قیمت و میزان مارژین داروشها روز به روز از توان مالی و اقتصادی آنها کاسته می شود.

مژدهی آذر ادامه داد: این مساله در حالی اتفاق می افتد که فعالان این صنف به علت تاخیرهای طولانی مدت در پرداخت مطالبات داروخانه ها از سوی سازمان های بیمه گر، از مدت ها پیش با بحران های اقتصادی فراوان مواجه بودند. در این میان برخی تصمیم های شرکت های پخش مزید بر علت می شوند تا به کلی داروخانه ها را زمین گیر کنند؛ حال آنکه توزیع و عرضه کنندگان دارو باید بدانند که فعالیت در این حوزه، مسوولیت سنگینی را در قبال جامعه و بیماران، بر عهده آنان قرار می دهد.

وی افزود:
در همین راستا شورای داروخانه تصمیم گرفته است تا با تشکیل کمپینی از داروخانه داران، شرکت های پخشی را که برخلاف موازین و مقررات جاری با آنها رفتار می کنند و به طور مشروط اقدام به فروش داروهای خود به داروخانه ها می کنند را تحریم کند. علاوه بر این لازم است تا نهادهای نظارتی و سیستم ها بازرسی ورودکنند و جلوی این رفتارهای غیرقانونی و غیر عرف این شرکت ها را بگیرند.

نحوه فعالیت غیرقانونی است

با این حال وحید محلاتی دبیر انجمن صنعت پخش ایران، با رد غیرقانونی بودن نحوه فعالیت این چهار شرکت پخش به سالم خبر گفت: سهامداران سه شرکت از این چهار شرکت پخش را شرکت های واردکننده دارو تشکیل می دهند و هر چهار شرکت اغلب داروهای وارداتی را توزیع می کنند.

وی افزود: با این حال داروخانه ها که از یک سو با مشکل مطالبات معوق خود از سازمان های بیمه گر مواجه هستند و از سوی دیگر در تلاشند تا موجودی انبارهای خود را تامین کنند، از شرکت های پخش زمان بیشتری را برای پرداخت در
ازای خرید از این شرکت ها طلب می کنند.

محلاتی تاکید کرد: با توجه به اینکه این شرکت های پخش قدرت نقدینگی کمتری دارند و مجبورند زمان کمتری را برای بازپرداخت مطالباتشان از سوی داروخانه ها تعیین کنند، همین مساله موجب شد تا از تعدادی داروخانه ها برای تعیین نوع خرید از این شرکت ها رای گیری شود. در نتیجه این رای گیری برخی داروخانه ها اعلام کردند که فقط اقلام نایاب و سهمیه ای را این چهار شرکت خریداری کنند و تامین سایر اقلام دارویی انباری و ذخیره ای خود را به بقیه شرکت های پخش می سپارند. اما این مساله در مورد همه داروخانه ها صادق نیست و تعدادی از آنها در ادامه فعالیت با این شرکت ها مشکلی نداشته ندارند.

وی با بیان اینکه داروخانه ها حق  دارند محصولات خود را از شرکتی که شرایط بهتری برای فروش دارد خرید کنند و این مساله جدید نیست گفت: هیچ یک از این موارد باعث نمی شود که در کوتاه مدت مشکلی برای تامین داروی مورد نیاز مردم ایجاد شود.   
  
 
کد مطلب : ۲۳۷۰
نام شما

آدرس ايميل شما