۰

فشار خون بالا هرسال ۱۰ میلیون جان می گیرد

نرخ کنترل بیماری فشار خون در جهان تنها ۱۴ درصد است در حالی که این نرخ در امریکا و برخی کشورهای اروپایی به 70 درصد رسیده است
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب : ۲۱۳۱
فشار خون بالا هرسال ۱۰ میلیون جان می گیرد
سالم خبر: طی آخرین گزارش ژورنال فشارخون امریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۰ میلیون نفر از کسانی که در اثر بیماریهای قلبی و عروقی  از دنیا رفته اند افرادی بودند که دچار فشار خون بالا بودند و همین فشار خون بالا زمینه را برای بحران سلامتی و بحران قلبی و عروقی در این افراد فراهم کرد.
 
به گزارش سالم خبر از دانشگاه کالیفرنیا 18 میلیون نفر در دنیا هرسال به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می دهند که یک سوم از کل مرگ و میر در دنیا است. اما عامل اصلی ایجاد بیماری‌های قلبی وعروقی فشار خون بالا است که در صورت سیاست
گذاری صحیح تغذیه ای در کشورهای مختلف، امکان جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد. یکی از روش‌های اصلی برای مقابله با ابتلا به این بیماری ، کاهش مصرف  سدیم  و چربی های اشباع شده است که با اصلاح کیفیت  مواد غذایی موجود در بازار  میتوان با تا حد زیادی این بیماری را کنترل کرد.
 
اما با وجود اینکه آمارها در مورد نقش زیاد بیماری فشار خون بالا روی مرگ و میر در دنیا حکایت دارد اما تا کنون موفقیتی در کنترل گسترش این بیماری به خصوص در کشورهای کم درآمد و کشورهای با درآمد متوسط مشاهده نشده است.
 
دکتر اریک
سامسون یکی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در این مورد می گوید: با توجه به روند تغییرات وضعیت سلامتی در دنیا، پیش بینی می شود نرخ ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون بالا در دنیا افزایش یابد و احتمال ابتلا به این بیماری‌ها در کشورهای کم درآمد بیش از کشورهای صنعتی و پردرآمد است.
 
آمارها حاکی از آنند که ۵۰ درصد از افراد زیر ۷۰ سال در کشورهای کم درآمد جهان به بیماری قلبی و عروقی مبتلا می شوند اما در کشورهای پر درآمد ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردم این بیماری را تجربه می کنند.
 
طبق گزارش ژورنال فشار خون امریکا، هزینه
مستقیم درمانی بیماری فشار خون در دنیا  سالانه برابر با ۳۷۰ میلیارد  دلار است و اگر اطلاع رسانی کافی در مورد این بیماری و راه های مقابله با آن انجام شود،  در هزینه درمانی ۱۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی می شود.
 
طبق این گزارش به ازای هر یک نفر که در دنیا در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی از دنیا می رود ، سه نفر  در وضعیت حاد  بیماری خود قرار دارند و مشغول زندگی با این بیماری هستند. طبق این برآورد هزینه های  بیماری‌های قلبی و عروقی معادل ۲ تا ۴ درصد درآمد ناخالص  ملی در کشورهای با درآمد متوسط و پایین است.
 
این
ژورنال در ادامه گزارش خود به قابل جلوگیری بودن  ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی با استفاده از روش‌های ساده و کم هزینه اشاره کرد و نوشت: . هم اکنون نرخ کنترل بیماری فشار خون در جهان تنها ۱۴ درصد است اما در کشورهای توسعه یافته از قبیل کانادا، کشورهای اسکاندیناوی و امریکا، نرخ کنترل این بیماری به مرز ۷۰ درصد رسیده است . این موفقیت از طریق اطلاع رسانی، ارتقای کیفیت مواد غذایی ، ایجاد ثبات نسبی در فضای کاری و اقتصادی و در نهایت ارایه امکان ارزیابی مداوم سلامت افراد انجام شده است.
 
 
 
کد مطلب : ۲۱۳۱
نام شما

آدرس ايميل شما