۰
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در گفت و گو با سالم خبر:           

سلول های بنیادی بهترین گزینه برای سلول درمانی است

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸
کد مطلب : ۲۰۲۲
سلول های بنیادی بهترین گزینه برای سلول درمانی است
سالم خبر: دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی اعلام کرد: سلول هاي بنيادي بهترين گزینه براي سلول درماني بیماری های لک و پیس، سوختگی حاد، زخم مزمن، زخم دیابتی، چین و چروک و بیماری سالک است.

امیرعلی حمیدیه در حاشیه برگزاری دومین سمپوزیوم ترمیم پوست، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در گفت و گو با سالم خبر درباره آخرین وضعیت فناوری های سلول های بنیادی در حوزه درماتولوژی گفت: پوست انسان يك منبع بزرگ براي استخراج سلول هاي بنيادي، شامل سلول هاي بنيادي خون ساز و عصبي است که از توانايي تكثير و تمايز بالايي برخوردار هستند . بنابراین استفاده از سلول های بنیادی در درمان انواع بیماری های پوستی با مشارکت شرکت های دانش بنیان فعال این حوزه در اولویت کارگروه قرار دارد.

وی همچنین افزود: دانش تولید شده در این حوزه در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان تجاری سازی شده تا سهمی از بازار سلامت کشور و منطقه را به خود اختصاص دهد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی با اشاره به اینکه توانایی تبدیل سلول‌های بنیادی به انواع سلول های خونی توجه دانشمندان و پژوهشگران را به سوی سایر سلول های تخصص یافته انواع بافت ها جلب کرده كه توانايي تبديل به سلول هاي تخصص يافته همان بافت را دارند و در مواقع ضروري اختلال بافتي تكثير پيدا مي كنند، كه به علت داشتن همين توانايي، به آنها نام سلول بنيادي داده شده است.

حمیدیه سلول های بنیادی را جدا از سایر سلول ها دانست و افزود:این سلول ها توانايي تكثير براي مدت طولاني و قابليت تمايز يا تبديل به سلول هاي تخصص يافته اي با عملكرد خاص مثل سلول قلبي يا تخصصي دارد. چون سلول هاي بنيادي پوست از نوع تک توان بوده و شامل سلول هاي فيبروبلاست، ملانوسيت و كراتينوسيت هستند.

سلول های بنیادی پوست یک ماده پرکننده زنده

وی با بیان اینکه جدیدترین تکنیک استفاده از سلول های بنیادی مربوط به پوست است، گفت: سلول های بنیادی پوست به عنوان یک ماده پرکننده زنده توانايي تكثير و نيز توليد كلاژن را دارد كه ماده اصلي قوام ظاهر جوان پوست است. ایران از نخستین کشورهایی است که این عمل را با موفقیت گذرانده است. چون در این روش سلول ها بطور تدریجی کلاژن سازی می کنند و نتیجه را در طولانی مدت مشاهده خواهیم کرد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی با اشاره به اینکه بیماری ویتیلیگو یا برص به عنوان يك بيماري مهم كه از اختلال رنگدانه اي ناشي مي شود، اعلام کرد:  در اين بيماري سلول هاي ملانوسيت توانايي توليد ملانين را از دست مي دهند و لكه هاي سفيد رنگي روي پوست ايجاد مي شود كه ظهور اين لكه ها منشا مشكلات اجتماعي و رواني متعددي برای فرد ایجاد می کند.

حمیدیه درباره روش سلول درماني گفت: ابتدا قطعه كوچكي از پوست بيمار برداشته شده و سلول هاي ملانوسيت پس از فعل و انفعالاتي استخراج شده و در محيط كشت اختصاصي تكثير مي شوند. اين ملانوسيتها روي يك صفحه ويژه كشت داده شده و سپس در محل ضايعه زخم ايجاد شده و لايه سلول هاي ملانوسيت كشت داده شده در محل زخم گذاشته مي شود. اين سلول ها، متعلق به خود فرد بوده و توانايي تحريك سيستم ايمني را ندارند.

وی ميزان موفقيت درمان در اين روش را بين 70تا 90  درصد دانست که از اين روش به عنوان آخرين خط درمان در موارد مقاوم به درمان استفاده مي شود.

حمیدیه به روش دیگر سلول درمانی اشاره کرد و گفت: استفاده از كشت سلول هاي كراتينوسيت مختص زخم های ناشي از بيماري هاي مختلف است که  با توجه به اينكه كراتينوسيتها در طي پديده ترميم زخم تزايد يافته و سطح درم را مي پوشاند، استفاده از كراتينوسيت هاي كشت داده شده مي تواند به عنوان سدي جهت جلوگيري از عفونت، زخم را مرطوب نگه داشته و سبب تسريع بهبودي زخم شود.

این متخصص همچنین، افزود: عمده مطالعات انجام گرفته توسط كشت كراتينوسيت‌ها در زخم‌هاي پوستي به طور متوسط 25 تا 75 درصد بهبودي در كاهش اندازه زخم ها مشاهده شده است. البته  علاوه بر ساير اقدامات ضروري براي مراقبت از بيمار سوختگي مداخلات جراحي نيز به منظور برداشتن بافت هاي سوخته غير قابل بازگشت  يا بستن زخم ها انجام مي گيرد.
 
 
کد مطلب : ۲۰۲۲
نام شما

آدرس ايميل شما