۰
دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران در گفت و گو با سالم خبر:

فعالیت افراد غیرعلمی در ساخت عینک طبی به سلامت بینایی مردم آسیب می رساند

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۳
کد مطلب : ۱۹۶۲
فعالیت افراد غیرعلمی در ساخت عینک طبی به سلامت بینایی مردم آسیب می رساند
سالم خبر: دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران اعلام کرد: فعالیت افراد غیرآکادمیک و غیرعلمی در ساخت عینک به سلامت چشم و بینایی مردم آسیب می رساند که این مسئله باید متوجه وزارت بهداشت و مسولان باشد.

علیرضا جعفری در گفت و گو با سالم خبر در حاشیه برگزاری بیست و یکمین کنگره سراسری اپتومتری با بیان این مطلب افزود: فعالیت افراد غیرعلمی اپتومتری به دلیل زیرپا گذاشتن قوانین موجب بروز مشکلاتی در سطح کلینیک ها و موسسات ساخت و فروش عینک طبی می شود.

وی افزود: عدم اطلاع مدیران ارشد برخی وزارتخانه‌ها از قوانین تخصصی حرف پزشکی و عدم مشورت آنها با انجمن‌های تخصصی مربوطه در هنگام بروز مشکل، همچنین عدم تمکین مسئولان وزارتخانه ها به قوانین جاری کشور، سبب اقدام‌های یکجانبه و دخالت افراد و نهادهای غیر مرتبط در امر تولی گری برخی از حرف پزشکی شده است.

دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران ادامه داد: در دنیا متولی ساخت و فروش عینک طبی، لنزهای تماسی و تجهیزات مربوطه، موسسات پروانه دار رشته اپتومتری هستند. ولی متاسفانه در حال حاضر در ایران اتحادیه های صنفی مختلف و غیر مرتبطی همچون لوازم آرایشی و بهداشتی و ... با سوء برداشت های برخی مدیران وزارت صنایع و معادن از قوانین جاری، اقدام به عرضه کالاهای تخصصی حوزه علوم پزشکی می کنند که اکثرا هم فاقد استانداردهای اولیه است.

جعفری بیان داشت:  گاها بخشنامه های متناقضی توسط مدیران وزارت صنایع و معادن ابلاغ می گردد که با ایجاد ابهام در قوانین و نیز تفاسیر شخصی، سعی در به حاشیه کشیدن درمانگران و صاحبان اصلی خدمت داشته و فضای مناسبی برای دخالت افراد غیر آکادمیک در حوزه ساخت و فروش عینک به همراه داشته است. و این در حالیست که مراجعه مردم به کلینیک های اپتومتری و موسسات ساخت و فروش عینک طبی (با مسئولیت فنی همکاران ما)ذمتضمن اخذ خرید ارزان و با کیفیت خدمات پزشکی در این حوزه است.

وی گفت: انتظار می رود به کمک دفاتر حقوقی مستقر در وزارتخانه ها، قوانین و آیین نامه ها باید شفاف‌تر تفسیر شود تا سلامت مردم دچار آسیب نشود و مسائل حاشیه ای را در این زمینه شاهد نباشیم.

دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: همچنین متأسفانه اخیراً شاهد افزایش بی رویه برگزاری دوره های آموزشی مشکوک (دارای مجوز از سایر وزارتخانه ها) هستیم که با آموزش های کوتاه مدت چند روزه یا چند ساعته در مورد آموزش حرف پزشکی و با شعارهای ایجاد اشتغال افرادی را وارد حوزه ساخت عینک و ارائه آن می کنند. در چنین مواردی نیاز مبرم جامعه است که معاونت های آموزشی و درمان با همکاری دفتر حقوقی وزارت بهداشت برخورد جدی و قانونی در این زمینه داشته باشند و از دخالت افراد غیر مجاز در حوزه تامین بهداشت و سلامت مردم یکبار برای همیشه جلوگیری کنند.
 
کد مطلب : ۱۹۶۲
نام شما

آدرس ايميل شما