۰
معاون اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با سالم خبر:

سالانه 50 میلیون قوطی شیرخشک در کشور مصرف می‌شود

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب : ۱۸۴۹
سالانه 50 میلیون قوطی شیرخشک در کشور مصرف می‌شود
سالم خبر:  معاون اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اعلام کرد:  سالانه حدود 50 میلیون قوطی شیرخشک 450 گرمی در کشور مصرف می شود که پراکندگی این میزان مصرف در استان ها بستگی به جمعیت شهرستان ها دارد.

سمیره صباح در گفت و گو با سالم خبر با بیان این مطلب، گفت: مصرف شیر خشک در شهرستان‌های با جمعیت بالا همچون مشهد، شیراز و اصفهان زیاد است که مقدار مصرفی در هر شهرستان با توجه به جمعیت آن شهرستان متفاوت است.

وی در خصوص وضعیت شیرخشک در کشور بیان داشت: از ابتدای امسال توزیع شیرخشک های معمولی که برای نوزادان استفاده می شود به اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو محول شده است و همچنین پروانه شیرهای رژیمی برای نوزادان خاص که از بیماری رنج می برند همچون گذشته در اداره مکمل ها صادر می شود.

شیرخشک های قاچاق استاندارد نیستند

معاون اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو بر توزیع شیرخشک در داروخانه ها تاکید کرد و گفت: توزیع شیر خشک و غذای کودک باید در داروخانه ها صورت گیرد و فروش این ماده غذایی در سوپرمارکت و کنار خیابان ممنوع است و معمولا شیرهای خشکی که در مراکزی به غیر از داروخانه ها به فروش می رسند به صورت قاچاق وارد کشور شده  و در صورتی که مردم این موارد را به سازمان غذا و دارو گزارش دهند بازرسان به جمع آوری آنها اقدام می کنند. چون كه اين قبيل شيرها از تعاوني مرزنشينان و به صورت قاچاق وارد كشور شده و آزمايشات لازم بر روي آنها صورت نمي‌گيرد.

صباح با بيان اينكه فرمول شير خشك بايد با ضوابط استاندارد كشوري همخواني داشته باشد، خاطرنشان كرد: نياز كودكان ايراني به آهن و يد، با كودكان خارج از کشور متفاوت است و شير خشك‌هاي وارداتي از نظر وجود مواد راديواكتيو، هورمون، آنتي بيوتيك، مواد سمي و آلودگي ميكروبي و خارجي كنترل می‌شوند.

وی به شیرخشک های یارانه ای و معمولی اشاره کرد و گفت: خانواده هایی که کالابرگ شیر رایانه‌ای در اختیار دارند می توانند شیرهای یارانه ای که در جعبه های زردرنگ قرار گرفته اند را از داروخانه ها تهیه کنند و شیرهای معمولی نیزکه در داخل تولید می شود طبق قیمت مصوب در داروخانه ها به فروش می رسد.

معاون اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه قیمت های شیرخشک امسال نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است، گفت: قیمت های مصوب شیرخشک که به امضای وزیر بهداشت و نماینده سازمان حمایت از مصرف کننده است تعریف و به شرکت ها موردنظر اعلام شده است. بنابراین هیچ شرکت و داروخانه ای مجاز به تغییر قیمت فروش شیرخشک نیستند که در صورت مشاهده و هر گونه گزارش در خصوص تغییر قیمت آن بطور جدی برخورد می شود.

صباح افزود:  بسیاری از شیرخشک ها به مراکز بهزیستی برای نوزادانی که بدون سرپرست هستند به طور رایگان دراختیار این مراکز قرار می دهیم. 

کمبودی در توزیع شیرخشک نداریم

معاون اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر کمبودی در توزیع شیرخشک در کشور نداریم، گفت: اگر کمبودی در این زمینه وجود داشته باشد مربوط به مشکلات توزیع این مواد غذایی است درحالیکه پایش شیرهای رژیمی و متابولیک محصول بیماران خاص در اداره مکمل های سازمان غذا و دارو در حال انجام بوده و تاکنون گزارشی در خصوص کمبود این شیرهای خشک به دست ما نرسیده است. 

صباح در ادامه خاطرنشان کرد: تغذيه انحصاري با شير مادر تا 6 ماهگي و تداوم آن همراه با شروع غذاي كمكي تا 2 سالگي براي هر شيرخواري توصيه مي‌شود. بر اساس ضوابط و معيارهاي موضوع تبصره 2 ماده يك قانون ترويج تغذيه با شير مادر مطلوب نبودن نمودار رشد شيرخوار، چند قلويي، بيماريهاي مزمن و صعب‌العلاج مادر نظير بيماريهاي كليوي، قلبي و كبدي، مصرف داروها و مواد راديواكتيو، جدايي والدين، فوت مادر و فرزند خواندگي از ضرورتهاي تجويز شير مصنوعي در خانه‌هاي بهداشت، مراكز بهداشتي – درماني روستايي و شهري است.
 
کد مطلب : ۱۸۴۹
نام شما

آدرس ايميل شما