۰
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سلیاک در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

برخی نازایی ها مربوط به بیماری سلیاک است

بیماران مبتلا به سلیاک در فهرست بیماران خاص قرار گرفتند
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب : ۱۸۲۹
برخی نازایی ها مربوط به بیماری سلیاک است
سالم خبر: مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سلیاک اعلام کرد: دو درصد از مجموع نازایی‌هایی که منبع ناشناخته دارند ناشی از سلیاک است که ممکن است سال های متمادی در بیمار تشخیص داده  نشود.

بیژن شهبازخانی در گفت و گو با سالم خبر با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه سلیاک بر دستگاه گوارش تاثیرگذار است در برخی اندام های دیگر نیز تأثیر نامحسوس بر جای خواهد گذاشت به طوری که مجموع نازایی‌هایی که منبع ناشناخته دارند ناشی از سلیاک است که سال های متمادی  در بیمار تشخیص داده نمی شود.

وی ادامه داد: در اشخاص مبتلا به سلیاک حساسیتی در سیستم ایمنی و دستگاه گوارش نسبت به پروتئین گندم و جو وجود دارد که معمولاً این امر زمینه ژنتیکی به دنبال دارد و می‌تواند عوارض و تبعاتی را در تمام اندام‌های بدن به ویژه دستگاه گوارش از خود بر جای بگذارد.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سلیاک علائم این بیماری را اسهال مزمن، دل درد، نفخ شکم،کاهش وزن دانست که در سنین مختلف می‌تواند علایم متفاوت به دنبال داشته باشد به عنوان مثال این بیماری در کودکان، با کوتاهی قد و وزن نگرفتن خود را نشان می‌دهد و در اشخاص میانسال و مسن با اسهال مزمن، پوکی استخوان، کم‌خونی یا فقر آهن. البته در برخی موارد بیمارانی که کاندیدای پیوند کبد بوده‌اند پس از تشخیص سلیاک و درمان دیگر نیازی به پیوند کبد نداشتند.

بیماران مبتلا به سلیاک در فهرست بیماری های خاص قرار گرفتند

شهبازخانی با بیان اینکه بیماران به سلیاک در فهرست بیماری های خاص قرار گرفتند، بیان داشت: برای اولین بار با رایزنی هایی که با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس انجام دادیم، بیماران مبتلا به سلیاک زیر مجموعه بیماری های خاص قرار داده و امسال حدود سه میلیارد تومان بودجه به این امر اختصاص داده شد.

وی افزود: در نظر داریم در ابتدا آزمایشگاهی برای این بیماران ایجاد کنیم به دلیل آنکه بیماران هر سه ماه یکبار باید آزمایش های تخصصی را انجام دهند که پرهزینه است.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سلیاک گفت: امیدواریم سازمان غذا و دارو با نظارت هر چه بیشتر بر کارخانه‌های تولید مواد غذایی امکان تولید مواد غذایی بدون گلوتن را برای این دسته از بیماران فراهم کند چون محصولات فاقد گلوتن برای تمامی افراد جامعه قابل استفاده است.

جمعیت 700 هزارنفری مبتلا به بیماری سلیاک در کشور

شهبازخانی با اشاره به جمعیت 700 هزارنفری مبتلا به بیماری سلیاک در کشور عنوان کرد: طبق تحقیقات دو دهه گذشته در شهرهای ساری، گنبد کاووس، کرمان و تهران مشخص شد از هر 104 نفر یک نفر به طور نهفته مبتلا به بیماری سلیاک است.

شرط مورد تایید بودن محصولات بدون گلوتن

وی گفت: شرط مورد تایید بودن محصولات بدون گلوتن انجام منظم و مکرر توسط آزمایشگاه معتبر و به صورت مستمر و تصادفی است. البته با یکبار تست در آزمایشگاه غیرمرجع نمی توان اطمینان پیدا کرد.چون در حین تولید و حمل و نقل امکان آلودگی وجود دارد.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سلیاک ادامه داد: این انجمن تاکنون محصول هیچ برندی را تست و عاری از گلوتن بودن آن را تایید نکرده است به رغم آنکه برخی صنایع غذایی در تبلیغات خود فاقد گلوتن بودن محصولات خود را تحت نظر این انجمن اعلام می کنند این انجمن اعلام می کند که هیچ گونه مسولیتی در قبال بدون گلوتن بودن محصولات دمنوش و غذایی ندارد.
 
 
کد مطلب : ۱۸۲۹
نام شما

آدرس ايميل شما