۰
سخنگوی وزارت بهداشت در مراسم روز جهانی تغذیه کودک با شیرمادر:

جای خالی آموزش تغذیه با شیر مادر برای مادران ایرانی

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵
کد مطلب : ۱۸۰۰
جای خالی آموزش تغذیه با شیر مادر برای مادران ایرانی
سالم خبر: سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: با توجه به نقش اساسی تغذیه نوزاد با شیرمادر بر سلامت کودکان و مادران، بهره برداری همه شیرخواران از این نعمت آسمانی، سلامتی و ضریب هوشی نسل آینده را تضمین می کند و به عنوان یکی از سرمایه های کشور می تواند جامعه را سالم تر و کارآمدترکند.

به گزارش سالم خبر ایرج حریرچی با بیان اینکه شروع تغذیه نوزاد با شیرمادر در ساعات اولیه تولد بسیار مهم است، گفت: این مسئله مهم موجب بهره مندی از منابع و پیوند عاطفی بین فرزند و مادر می شود. چون ارتقای سلامت کودک و نوزاد باید در ساعات اولیه تولد ایجاد شود.

وی در ادامه به مراقبت از شیرخواران و مادران اشاره کرد و افزود: تغذیه با شیر مادرنیازمند حمایت خانواده، جامعه است که در صورت عوارض و فوت مادر در برخی مواقع احتمال مرگ کودک به دلیل عدم شیردهی 10 برابر افزایش می یابد که این رقم بسیار نگران کننده است. بنابراین خدمات جامع هماهنگ در دوران بارداری، بیمارستان های دوستدار کودک و مراقبت ها باید با محوریت خانواده در دسترس باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به نقش پزشکان در ترویج تغذیه نوزاد با شیرمادر بیان داشت: مهارت های پزشکان در این امر باید ارتقا یابد و آموزش های لازم قبل از تولد نوزاد به مادران ارائه شود.

حریرچی ترخیص زودهنگام مادر و نوزاد پس از تولد از بیمارستان را یکی از موانع جلوگیری تغذیه نوزاد با شیرمادر دانست و گفت: در حال حاضر ترخیص نوزاد و مادر در ایران نسبت به سایر کشورها زودتر انجام می شود که این مسئله می تواند بر اختلال در تغذیه نوزاد با شیرمادر تاثیرگذار باشد.

جای خالی آموزش های تغذیه با شیر مادر به مادران

وی اظهار کرد: مادران برای اینکه بتوانند به نتایج مثبت تغذیه با شیر مادر دست پیدا کنند به حمایت خانواده و سیستم بهداشتی کشور نیاز دارند البته ما نمی‌توانیم تغذیه با شیر مادر را به شکل یکسان به همه مادران آموزش بدهیم متاسفانه متخصصان کشور که در حوزه سلامت کودک فعالیت می‌کنند در رابطه با تغذیه با شیر مادر آموزش‌های لازم را نمی‌بینند همچنین در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی تغذیه با شیر مادر آموزش داده نمی‌شود.

حریرچی افزود: بسیاری از مادران در روزهای نخست تولد نوزاد از تغذیه با شیر مادر منصرف می‌شوند که یکی از علل این موضوع ترخیص زود هنگام مادر و نوزاد از بیمارستان‌ها است متاسفانه در کشور ما به علت کمبود تخت و داشتن بار مالی برای خانواده‌ها مادران و نوزادان نسبت به کشورهای توسعه یافته خیلی زود از بیمارستان‌ها مرخص می‌شوند.

میانگین روز بستری بیماران در ایران نصف کشورهای توسعه یافته

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان درباره میانگین روز بستری در ایران تاکید کرد: میانگین روز بستری در ایران 2.8 روز است که این رقم نصف روز بستری در کشورهای توسعه یافته است؛ ما در ایران به ازای هر هزار نفر جمعیت 1.6 دهم تخت داریم که این رقم در کشورهای مشابه ما 2.5 تا سه تخت به ازای هر هزار نفر است؛ سرانه بستری در کشور ایران 118 به ازای هر هزار نفر بوده که این رقم در کشورهای مشابه ما 190 تا 230 شخص به ازای هر نفر است.

سالانه جان 1.5 میلیون نوزاد با تغذیه شیر مادر نجات می یابند

در ادامه علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه شیر مادر نوعی واکسن است که برای پیشگیری از بیماری ها باید به نوزاد داده شود، افزود: سالانه جان یک و نیم میلیون نوزاد در جهان از طریق تغذیه با شیر مادر نجات می یابد. چون شیرمادر به عنوان یک محصول ارگانیک تنها ماده غذایی است که برای سلامتی نوزادان مفید است و از بسیاری عفونت ها جلوگیری می‌کند.


وی افزود: در جوامع فقیر و با درآمد پایین سوءتغذیه با کوتاهی قد و کم وزنی همراه است و این در حالی است که در جوامع با درآمد بالا عدم تغذیه با شیر مادر، بیماری های غیرواگیر و افزایش وزن را ایجاد می کند.
معاون وزیر بهداشت بیان داشت:  از مشکلات متعدد مادران نحوه شیردهی است که باید در این زمینه آموزش ببینند. برخی مراجعات مادران به مراکز بهداشتی به این علت است که تصور می‌کنند شیر آنها کافی نیست و به همین دلیل نوزاد خود را با شیر خشک تغذیه می کنند؛ در حالی که این تصور درست نیست و پزشکان باید مادران را به تغذیه نوزاد با شیر خود توصیه کنند.
 
رئیسی ایجاد بیمارستان های دوستدار کودک، مراقبت از کودکان سالم، پایش رشد، غربالگری کودک، واکسیناسیون، سلامت دهان و دندان، پایش بینایی و شنوایی، غربالگری و تغذیه تکمیلی و مشاوره با خانواده ها برای ترویج تغذیه با شیر مادر را از دستاوردهای وزارت بهداشت در راستای ارتقای سلامت کودکان دانست و افزود:  یکی از اهداف وزارت بهداشت آن است که با گسترش زایمان ایمن و کاهش سزارین های بی مورد و ترویج تغذیه با شیر مادر، در راستای داشتن کودکان سالم گام بردارد.


وی تاکید کرد: تغذیه با شیر مادر موجب پیشگیری از سوءتغذیه کودک می شود در حالی که در حال حاضر سوءتغذیه عامل 50 درصد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال است.


معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه شیر مادر سهم عمده ای در سلامتی دارد، افزود: رشد تکامل، پیشگیری از پوکی استخوان و سرطان ها از فواید شیر مادر است.
 
 
کد مطلب : ۱۸۰۰
برچسب ها
شیر مادر
نام شما

آدرس ايميل شما