۰
علیجان تبرایی رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان و گروه‌های پرخطر الزامی است

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۵
کد مطلب : ۱۰۵۵۴
تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان و گروه‌های پرخطر الزامی است
سالم‌خبر: رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا در شرایط فعلی ضروری است و توصیه اصلی در شرایط حاضر تزریق واکسن آنفلوآنزا به گروه‌های پرخطر نظیر کودکان بالای ۶ ماه تا ۸ سال و افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای است زیرا بیشتر در معرض آسیب این ویروس قرار دارند و به همین دلیل واکسیناسیون این افراد باید صورت گیرد.
 
علیجان تبرایی در گفت‌وگو با سالم‌خبر درباره بیماری آنفلوانزا گفت:‌ یکی از بیماری‌هایی که هرساله بشر را با شروع فصل پاییز و سرما تهدید می‌کند بیماری آنفلوانزا است که سالانه به طور متوسط یک میلیارد نفر در دنیا درگیر این ویروس می‌شوند. حدود ۳ تا ۵ میلیون نفر نیز به طور شدید به این بیماری مبتلا شده ضمن آنکه سالانه حدود ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر براثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
 
وی در ادامه تصریح کرد: اگرچه با شروع پاندمی کرونا شدت بیماری آنفلوانزا کاهش یافته است اما به واسطه ویژگی‌های خاص این ویروس کشورها اکثرا به منظور کنترل و مدیریت بیماری به طور جدی اقداماتی را انجام می‌دهند که واکسن یکی از موثرترین راهکارهای مقابله با این بیماری محسوب می‌شود.
 
تبرایی با اشاره به اینکه هرساله ویروس‌ها دچار تغییرات زیادی می‌شوند، عنوان کرد: اگرچه ویروس کرونا در مقایسه با ویروس آنفلوانزا تغییرات بیشتری دارد اما برخی از تیپ‌های ویروس آنفلوانزا در پستانداران، حیوانات و انسانها در حال چرخش است که همین چرخش موجب می‌شود تغییرات متنوعی نیز ایجاد شده و مشکلاتی را
برای انسانها و سایر موجودات به وجود آورد .
 
رئیس انجمن ویروس شناسی ایران با اشاره به سه شکل ویروس آنفلوانزا، اظهار کرد: یک شکل این ویروس به صورت فصلی است که سالانه تغییر می‌یابد و به جهت تغییراتش ما آنها را با عنوان آنفلوآنزای فصلی می‌شناسیم؛ شکل دیگر این ویروس، آنفلوانزای پاندمیک است که تقریبا هر ده سال یکبار در دنیا رخ می‌دهد و شکل دیگر آن هم آنفلوآنزای پرندگان است که پرندگان و افرادی که با آنها در ارتباطند دچارش می شوند. ضمن آنکه این نوع از ویروس آنفلوآنزا در پرندگان سبب افزایش مرگ‌و‌میر آن‌ها نیز می شود و به دلیل این شکل از ویروس که موجب ایجاد بیماری مشترک بین انسان و حیوانات می شود نگرانی ها بیشتر است.
 
وی با هشدار در شیوع بیماری آنفلوانزا مطرح کرد: با شروع پاندمی کووید ۱۹ و رعایت نکات بهداشتی توسط مردم به صورت جدی (استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها) طی دو سال اخیر موارد ابتلا به آنفلوآنزا در دنیا به شدت کاهش یافته است اما این تهدید وجود دارد که ما مجددا به سال‌های شیوع بیماری آنفلوانزا بازگردیم؛ بنابراین اگر کشورها محدودیت‌های کرونایی را لغو کنند با ظهور و بروز آنفلوآنزای فصلی نیز روبه‌رو خواهند بود.
 
تبرایی همچنین افزود: در مطالعات اخیر وجود واریانت‌های جدیدی در حیوانی مانند خوک مشاهده شده که این امر نشان‌دهنده آن است که ویروس، تغییرات و گردش ویژه خود را در شرایط مختلف دارد و این موضوع برای ما نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.
 
رئیس انجمن ویروس شناسی ایران تصریح کرد: در حال
حاضر مهم‌ترین راه مقابله‌ با این ویروس نیز واکسیناسیون است. واکسن‌های نسبتا خوبی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا داریم. همچنین کشورهای مختلف برای استفاده از آن نیز برنامه‌هایی را نیز در نظر گرفته‌اند.
 
وی تزریق واکسن آنفلوآنزا را در شرایط فعلی ضروری دانست و عنوان کرد: توصیه اصلی بر تزریق واکسن آنفلوآنزا به گروه‌های پرخطر نظیر کودکان بالای ۶ ماه تا ۸ سال و افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای است زیرا بیشتر در معرض آسیب این ویروس قرار دارند و به همین دلیل واکسیناسیون این افراد باید صورت گیرد. در برخی از کشورها متناسب با شرایط همه گروههای سنی مشمول تزریق واکسن آنفلوآنزا می‌شوند.
 
تبرایی با تاکید بر اینکه قبل از شروع فصل سرما و پاندمی ویروس آنفلوانزا ما باید برنامه واکسیناسیون را آغاز کنیم، بیان کرد: اواخر شهریور و اوایل مهرماه بهترین زمان تزریق این واکسن محسوب می‌شود. برنامه واکسیناسیون آنفلوآنزا متناسب با شرایط هر کشور متفاوت است براین اساس باید به نوع واکسنی که سازمان غذا و دارو تهیه می‌کند توجه داشته باشیم کودکان با سن قبل از ۶ ماه به جهت آنکه از مادران خود آنتی‌بادی دریافت می‌کنند به واکسیناسیون نیازی ندارند .
 
رئیس انجمن ویروس شناسی ایران با تاکید بر اینکه افراد بالای سن ۶۵ سال باید به سرعت هر زمانی که واکسن در دسترسشان قرار گرفت واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، عنوان کرد: نکته مهم این است که ایمنی زایی واکسن آنفلوآنزا حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است و در بهترین شرایط فقط ۴۰ تا ۵۰ درصد
قابلیت ایمنی‌زایی افراد وجود دارد همانطور که این روزها گفته می‌شود تزریق واکسن کرونا دلیلی بر عدم رعایت اصول بهداشتی نیست رعایت اصول بهداشتی در بیماری آنفلوانزا نیز ضروری است براین اساس حتی افرادی که واکسن آنفلوآنزا را دریافت می‌کنند باید همچنان به رعایت نکات بهداشتی توجه کنند .
 
وی درباره واکسیناسیون آنفلوآنزا در زنان باردار گفت: زنان بارداری که بویژه در سه ماه آخر بارداری خود به سر می‌برند باید در اولین فرصت واکسن آنفلوآنزا را نیز دریافت کنند ضمن اینکه توصیه این است که سایر زنان باردار و افرادی که می‌خواهند اقدام به بارداری نیز کنند واکسن آنفلوآنزا را در اواخر شهریور یا اوایل مهرماه تزریق کنند .
 
تبرایی همچنین افزود: افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند یا سرطان یا آلرژی شدید دارند به جهت آنکه در مقابل این بیماری آسیب‌پذیرترند باید این واکسن را دریافت کنند و همه این گروه‌ها باید در این موارد با پزشکان خود در ارتباط باشند.
 
رئیس انجمن ویروس شناسی ایران درباره تزریق همزمان واکسن کرونا و واکسن آنفلوآنزا اظهار کرد:  در تزریق همزمان این دو واکسن هیچ منعی تاکنون بیان نشده اما افرادی که به طور قطع به بیماری کووید ۱۹ مبتلا هستند باید پس از پایان بیماری واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند. به عنوان مثال اگر در یک بازو یک واکسن تزریق شده واکسن دیگر باید در بازوی دیگر تزریق شود. باتوجه به بیماری کرونا مطالعات باید به‌روزرسانی شوند اما تاکنون هیچ منعی برای استفاده همزمان دو واکسن کرونا و آنفلوآنزا عنوان نشده است .
 
کد مطلب : ۱۰۵۵۴
نام شما

آدرس ايميل شما